Nové pivo Horác přivítají v Jihlavě

20.02.2016

Jihlava - Zbrusu nový pivovar Horác z Chlumu u Třebíče čeká velká premiéra. Představení nové značky piva se uskuteční v sobotu 9. dubna v Jihlavě. Zrodu nového piva předcházela roční příprava, za níž stojí parta přátel, kteří mají s pivovarnickým byznysem dlouholeté zkušenosti. "Myšlenka založit vlastní minipivovar vznikla, jak jinak, než na pivu.Pak už nastalo hledání dodavatele, banky a také místa, kde pivovar vznikne,"popisuje jednatel a spoluzakladatel Horáckého pivovaru Miloš Vostrý.
Vlastní prostory v Chlumu poskytl jeden z pěti společníků. Pak už mohla začít přestavba z původního servisu nákladních aut na moderní minipivovar. Pivovarskou technologii dodala
firma BEERTECHNOLOGY.
Problémem ale zůstal název značky. "Nápadů, jak by se pivovar mohl jmenovat byla spousta, ale pořád to nebylo ono. Pak jsem šel náhodou kolem zimního stadionu v Jihlavě, který se jmenuje Horácký a tam mě to napadlo. Zjistil jsem, že ochrannou známku Horácký pivovar ani Horácké pivo si ještě nikdo nezaregistroval, tak jsem to udělal já," vypráví jihlavský pivovarník. Pak už nic nebránilo tomu, aby pivovarníci začali s tvorbou samotného chmelového moku. "Chtěli jsme hořké pivo plzeňského typu. Vaříme ze dvou českých sladů a tří českých chmelů, abychom vyšli maximálně vstříc hořkostí,barvou,plností našeho národního nápoje chuti a zvyklostem našich hostů," vysvětluje Vostrý.

V nabídce je Horácká dvanáctka filtrovaná i nefiltrovaná, Horácká desítka a k tomu polotmavá
dvanáctka. Před Vánoci je v plánu silnější pivní speciál. V ležáckých tancích pivovaru právě dozrává první várka piva. Plánovaná roční kapacita je 10 tisíc hektolitrů. Primárně se začne točit ve zhruba 30 hospodách zejména na Jihlavsku, Třebíčsku a Havlíčkobrodsku, které společníci vlastní.
"V omezené míře budeme podle zájmu dodávat i do jiných než našich hospod po celé Vysočině.
Ambice konkurovat regionálním pivovarům ale nemáme," podotýká Vostrý, který zvažuje otevřít značkové pivnice do konce roku v Jihlavě a Třebíči. Poprvé ochutnat nové pivo budou moci jeho milovníci 9. dubna, kdy se na Březinkách uskuteční vítání nového piva. V programu od 13 do 22 hodin vystoupí kapely Morava, Fitr, China Blue aVigo.

Zdroj: Jihlavský express - článek únor 2016