U Horáce se sešly hokejové legendy

16.11.2019

JIHLAVA (lm) - Minulou sobotu se v horáckém pivovaru Horác na Pávovské ulici v Jihlavě sešla hodně kamarádská společnost. Den otevřených dveří pivovaru Horác využily hokejové legendy k návštěvě svých kamarádů a přátel. Již od desíti hodin v sobotu mohli řidiči projíždějící kolem domácího pivovaru Horác vidět ve stánku před pivovarem dva kouřící kotle s připravovaným gulášem, postávající pánové se sklenicemi piva a plakát zvoucí na den otevřených dveří, spojený se zabíjačkovými specialitami ukazovali na to, že tento den bude v pivovaru veselo. V tuto dobu již uvnitř seděla parta dobře vypadajících šedesátníků, kteří mají na co vzpomínat. Podsládka a hokejovou legendu Dukly Jardu Benáka a vedení pivovaru Horác navštívili další mistři světa
hokejisté Milan Chalupa, Oldřich Válek, Libor Dolana, Radek Svoboda a nechyběla ani trenérská osobnost československého hokeje Stanislav Neveselý, který pořád hýří temperamentem.

Jednatel společnosti Miloš Vostrý st. se přiznal, že má blízko k vaření piva i jihlavskému hokeji. Jeho syn Miloš Vostrý mladší je mladším sládkem, bývalý reprezentant Jaroslav Benák má v pivovaru Horác na starosti stáčení piva a logistiku.

Jednatel pivovaru Miloš Vostrý
Jednatel pivovaru Miloš Vostrý

"S radostí mohu přivítat v pivovaru významné osobnosti československého hokeje i další hosty a využiji této příležitosti ke křtu varny," řekl Miloš Vostrý a jak jinak než pivem Horác pokřtili legendy Dukly výrobní linku, jejíž chladírenskou část dodal pan Matějíček z Polné a kterou chvíli

předtím popsali hosté přáními dalších úspěchů malému pivovaru.

V minulosti pracoval Vostrý st. pro Plzeňský Prazdroj i jihlavský pivovar jako šéf obchodu. Potom se rozhodl s kamarády, že si vybudují vlastní minipivovar. "Naučíme se vařit pivo pro radost a budeme ho čepovat v našich provozovnách," těšil se Vostrý. To prý ale netušil, jaká trnitá a krušná cesta ho čeká.

S minipivovarem začínal v roce 2016 v Chlumu na Jihlavsku, kde však byl nucen záhy provoz ukončit. Ukázalo se totiž, že mít pivovar na odlehlém místě je nevyhovující. Nové prostory našel Miloš Vostrý v Jihlavě. První stavební a technologické úpravy začaly na nové adrese loni v červenci - a ani ne rok nato stočili první várku piva značky Horác.

"Nechceme dělat obrovská kvanta piva, nechceme být ani konkurencí velkým pivovarům. Chceme jít svojí cestou a dělat si pivo pro radost," přál si na Den otevřených dveří Miloš Vostrý st.
Horácký minipivovar má kapacitu 2 tisíce hektolitrů piva ročně. Vaří klasická česká piva plzeňského typu, která čepují ve svých provozovnách v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, Třešti nebo v Polné.
"Vaříme 10°, 11° a 12°, prvním speciálem je polotmavá 13° vídeňský ležák, který chystáme na období od Mikuláše do Vánoc," představil piva jednatel společnosti.
Do piv plzeňského typu se dává určitý typ kvasnic a slad, který má ve svém názvu plzeňský. Do vídeňského ležáku se dávají další slady, které pivo ztmaví a dají mu specifickou chuť. Jiné jsou prý i teploty a časy vaření.

Do budoucna Vostrý předpokládá, že by tento speciál mohl být k dispozici celoročně. "Už jsme ho
nabídli některým odběratelům a všichni nabídku přijali. Lidé tyto speciály vyžadují a v oblibě mají zvláště produkty minipivovarů," doplnil Vostrý.

Pivovar dodává pivo v sudech, PET lahvích a do budoucna připravuje také omezené dodávky ve skleněných lahvích. Přímo v místě výroby si mohou zákazníci pivo koupit v Po - Pá od 8 do 16 hod., v So od 9 do 11 hod.

"Načepujeme naše pivo také přes ulici a fanoušci piva mohou absolvovat prezentaci s návštěvou výrobní části i následnou degustací v hokejovém klubu," doplnil jednatel klubu
Miloš Vostrý st. 

(PI-091-6D)

Zdroj: Jihlavské Listy, vydáno dne 15.11.2019

Foto: Lubomír Maštera